Büyüme hormonları, insanların büyük çoğunluğunda beyindeki hipofiz bezi tarafından doğal olarak salgılanır. Büyüme hormonu adından da anlaşılacağı gibi insanların büyümesinden sorumludur. Öte yandan, vücuttaki başka pek çok önemli fonksiyona da katkıda bulunur, örneğin:

  • Güçlü ve sağlıklı kemik gelişimi
  • Metabolizmanın ve özellikle de kas ile yağ dengesinin düzenlenmesi.
  • Organların gelişimi ve korunması
  • Genel sağlık ve enerji düzeyleri

Yetersiz büyüme neden kaynaklanır?

Bir çocuğun görünürde kardeşlerinden ya da yaşıtlarından daha yavaş büyümesinin pek çok nedeni olabilir. Bazıları tümüyle zararsızdır ve çocuğun sağlığını etkilemez. Örneğin, bazı çocuklar diğerlerinden farklı hızda büyürler ve zamanla içinde diğerlerini yakalarlar.

Diğer taraftan, bir çocuğun gerektiği gibi büyüyememesinin ciddi nedenleri de olabilir. Bunlar böbrek ya da karaciğer hastalıklarından, yetersiz beslenmeye kadar birçok nedenden olabilir. Hatta vücutları büyümeden sorumlu hormon olan büyüme hormonunu yeterli miktarda üretemiyor olabilir.

İnsan büyüme hormonu (hGH) veya büyüme hormonu tedavisi (GHT), biyosentetik bir hormon replasman tedavisidir. Aynı zamanda vücudun ürettiği doğal büyüme hormonuyla eşdeğerdir. Protein olması sebebiyle düzgün çalışması için enjekte edilmesi gereklidir.

Büyüme Hormonu Tedavisi normal şartlarda arka planda yatan medikal bir durum nedeniyle büyüyemeyen çocukların tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda büyüme hormonu eksikliğinden etkilenen yetişkinlerin tedavisinde de kullanılmaktadır.

Cihaz tasarımındaki iyileştirme ve geliştirmeler, günlük büyüme hormonu enjeksiyonlarına ihtiyaç duyan çocuklarda büyük bir fark yaratmaktadır. Güncel durumda birbirinden farklı ve birçok yararlı özellikleri olan çeşitli kalemler bulunmaktadır.

Büyüme hormonu tedavisinde öncü ilerlemeleri gerçekleştirmemizin üzerinden otuz yılı aşkın bir süre geçti. Güncel durumda ise tedavilerimiz hâlâ dünyanın dört bir yanındaki insanlara faydalar sağlamakta.

Bilim insanlarımız hastalarımıza yenilikçi çözümler sunma amacıyla, protein mühendisliğinde köklü uzmanlık deneyimlerimizden faydalanarak haftada bir tedaviye uygun, uzun ve etkili bir büyüme hormonu geliştirdiler.