Yan Etki ve Teknik Şikayetlerin Bildirimi Hakkında


Eğer siz veya kendisi adına bildirimde bulunduğunuz kişi bildirim sırasında şiddetli bir yan etki yaşıyorsa, bildirimden önce derhal hekiminiz veya başka bir sağlık mesleği mensubu ile iletişime geçmenizi öneririz.

Novo Nordisk olarak, tüm ürünlerimizin güvenliliğini ve kalitesini rutin olarak izlemekteyiz. Bir Novo Nordisk ürünüyle ilgili sizin, hastalarınızın veya bir yakınınızın yaşadığı yan etkileri veya teknik şikayetleri bildirerek, ürünlerimizin daha güvenli bir şekilde kullanılmasına katkıda bulunmaktasınız. Bu suretle, ürünlerimizle ilgili bildirmiş olduğunuz hususları izleyerek hasta güvenliliğini korumak için gerekli ve uygun önlemleri alabiliriz. Sunmuş olduğunuz veriler, gerektiği takdirde ayrıca yetkili sağlık otoritelerine de iletilerek ürünlerin güvenli bir şekilde kullanılması temin edilmektedir.

Bu doğrultuda, bir Novo Nordisk ürünü ile ilişkili olası bir yan etki ya da teknik şikayeti bildirirken, aşağıdaki formu mümkün olduğunca detaylı doldurmanızı rica ederiz. Formu doldururken aşağıdaki bilgileri de mümkün olduğu kadar belirtmenizi rica ederiz.

  • Ürün detayları: Şüpheli ilacın/ürünün ticari adı, hangi hastalık için kullanıldığı, kullanım dozu ve sıklığı, seri/parti/lot numarası, elinizde bulunup bulunmadığı, eğer bir teknik şikayet bildiriyorsanız ürünün hangi parçasının ve fonksiyonunun etkilendiği, sorunun nasıl oluştuğu
  • Yan etki ya da teknik şikayetler hakkında detaylar: Şüpheli yan etkinin ya da teknik şikayetin bildirim sırasındaki durumu ile beraber detayları, ortaya çıkma tarihi, başka bir ilaç kullanılıp kullanılmadığı bilgisi
  • Hasta detayları: Yan etkiyi yaşan hastanın cinsiyeti, yaşı, yaş grubu
  • Raportör detayları: Raportörün adı, iletişim bilgileri

 

Doğrudan Novo Nordisk’e raporlamak isterseniz:

Novo Nordisk Çağrı Merkezi numaramız: +90 0216 586 86 86

Yan etki veya teknik şikayet bildirimleri için e-posta adresimiz: safetyTR@novonordisk.com

Veri Gizliliği

Bir yan etkinin ya da teknik şikayetin raporlanması ile ilgili tüm kişisel veriler veri koruma mevzuatına uygun olarak işlenir.

Novo Nordisk'in, hasta güvenliliği adına ve mevcut mevzuat gereği, bildirilen yan etkiler ve teknik şikayetler hakkındaki bilgileri kayıt altına aldığını lütfen unutmayınız. Kişisel verileriniz Novo Nordisk küresel güvenlilik girilecek, burada saklanacak ve gizli tutulacaktır. Yürürlükteki mevzuata uygun olarak yapacağınız bildirimlerden bazılarını yetkili kamu kurum ve kuruluşlarına bildirme zorunluluğumuz vardır. Novo Nordisk olarak kişisel verileri nasıl işlediğimizle ilgili tüm bilgiler için www.novonordisk.com adresindeki şirket internet sitemize gidebilir veya nnbilgi@novonordisk.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Güvenlilik Bilgileri Bağlamında Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni ile verilerinizi nasıl işlediğimiz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Tüm desteğiniz için çok teşekkür ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

 Güvenlilik Bilgileri Bağlamında Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni’ni okudum.
 Güvenlilik Bilgileri Bağlamında Kişisel Verilerin İşlenmesi Hakkında Aydınlatma Metni uyarınca açık rızamı gerektiren konularda rıza veriyorum.

Yan Etki ve Teknik Şikayet Bildirim Formu


Bildirimi yapan kişinin;