Novo Nordisk Türkiye


Nordisk insülinleri Türkiye’ye ilk kez 1974 yılında gelmiştir. İki Danimarkalı şirket birleştikten sonra Novo Nordisk, 1991 yılında Türkiye’de bir ofis açmıştır.

1995 yılında ithalat ve dağıtım yapmak amacı ile Novo Nordisk Sağlık Ürünleri Tic. Ltd. Şirketi kurulmuştur.

Novo Nordisk’in Türkiye’deki merkez ofisi İstanbul’dadır; Ankara’da bir bölge ofisi bulunmaktadır. Şirketin yaklaşık 300 çalışanı bulunmaktadır. Yapılan aktivitelerin %85’i diyabet ve obezite, %15’i şirketin diğer biyofarmasötik ürünleri ile ilgilidir. 2002 yılından beri Novo Nordisk Türkiye, şirketin ilaç geliştirmek için yaptığı dünya çapındaki klinik çalışmaların aktif bir parçası olmuştur. Yakın Doğu ülkeleri, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu'ndan oluşan 22 ülke İstanbul'da bulunan BANEC Bölge Ofisi'nden yönetilmektedir. 

Novo Nordisk, insan insülinleri, analog insülinler ve enjeksiyon sistemleri temin eden Türkiye’deki lider diyabet firmasıdır. Şirket ayrıca, 2001'de büyüme hormonu ürünleri, hormon replasman tedavileri ile birlikte kanama bozukluklarında kullanılan hemofili tedavisini, 2018'de de obezite hastalığı tedavisini Türk hastaların erişimine sunmuştur.

Organizasyon

Novo Nordisk yalnızca yenilikçi ve üstün ürünleriyle değil, mükemmelin peşindeki servis anlayışıyla da farklı bir yapının peşindedir. Şirketin yönetim yapısı bu dinamik hizmet anlayışı doğrultusunda yatay olarak planlanmıştır. Novo Nordisk Türkiye'de tüm dünyadaki Novo Nordisk şirketlerinde olduğu gibi demokratik bir yapılanma vardır.


Yönetim Kadrosu

Genel Müdür: Dr. Burak Cem

Biyofarma İş Ünitesi Direktörü: Dr. Rabia Demet Özcan

Diyabet İş Ünitesi Direktörü: Aslı Kurt

Finans İş Ünitesi Direktörü: Peter Gronfeldt

Hukuk ve Uyum Direktörü: Sinem Lütfiye Aydın

İnsan Kaynakları İş Ünitesi Direktörü: Kutay Kavukçu    

Klinik, Medikal, Ruhsatlandırma ve Kalite İş Ünitesi Direktörü: Dr. Ömer Buğra Bahadır

Obezite İş Ünitesi Direktörü: Mert Yıldırım

Tedaviye Erişim ve Kurumsal İlişkiler İş Ünitesi Direktörü: Aysun Hatipoğlu