COVID-19: Güncel durum

 

Covid-19 salgını döneminde, hastalarımıza, çalışanlarımıza ve faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki toplumlara taahhütlerimizde bir değişiklik yoktur. Diyabetle ve başka ciddi kronik hastalıklarla yaşayan bireylere ilaçlarımızın tedarik etmeye, çalışanlarımızın sağlığını korumaya ve Covid-19 ile mücadele eden doktor ve hemşirelerin çabalarını desteklemek için aksiyon almaya devam edeceğiz.

Her gün yeni sorular ve endişeler oluşuyor, biz de bu sayfada ilaçlarımızın tedariği hakkında güncel bilgi vermek, bu ilaçlarımızı kullanan kişilerin sorularını cevaplamak ve bizimle nasıl iletişime geçebileceğinizi aktarmak istiyoruz.

 


Hayati önemdeki ilaçlarımızın sürekli tedariği

Şu anda ilaçlarımızın tedariği ile ilgili bir sorun yaşanmamaktadır. Bu gibi durumlar için çok hazırlıklıyız ve uzun süreli tedariğe yönelik bir envanter politikamız bulunuyor. Halen üretimimizde, dağıtımımızda ve depolamamızda (depolar) herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamaktayız.

Bazı ülkelerde sağlık makamlarıyla eczanelerin ihtiyaç duyanların insüline her zaman erişmelerini sağlamak için ellerinden geleni yaptıklarını biliyoruz. Sağlık makamları ve eczaneler dahil, iş ortaklarımızla onların envanter düzeylerini takip etmek ve gereken aksiyonları almak için sürekli yakın temas halindeyiz. Durumu izlemeye ve güncellemeler yapmaya devam edeceğiz, sorularınız için bize nnbilgi@novonordisk.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Diyabet ve diğer ciddi kronik hastalıklarla yaşayanlar için

COVID-19 salgını diyabet, obezite ve başka ciddi kronik hastalıklarla yaşayan çoğu kişiyi evlerde, sosyal izolasyonda veya karantinada nasıl yaşayacakları dahil, sağlık ve tedavileri konusunda endişelendirdi. Bu olağandışı koşullar bu dönemde hem fiziksel, hem de zihinsel endişelerle bitmez tükenmez sorulara yol açtı.

Sizlere yararlı bilgiler vermek üzere uluslararası derneklerle işbirliği yaparak sık sorulan soruları yanıtlamak ve yararlı bulacağınız önerilerle tavsiyelerde bulunmak istedik:

Diyabetle veya obezite ile yaşayanlar için

Hemofili ile yaşayanlar için

Dünya Hemofili Federasyonu Covid-19 önerileri

Covid-19 ile mücadeleye katkılarımız

Uzmanlığımızı, kaynaklarımızı ve global erişimimizi kullanarak araştırma çabalarına katkıda bulunuyor, çok ihtiyaç duyulan medikal malzemeleri sağlıyoruz.

Sorunlar ortaya çıktıkça, yetkililer, sağlık kurumları ve COVID-19 pandemisine karşı harekete geçen uluslararası kurumlarla yakın temas içinde çalışıyoruz.

Katkımızın olabileceği her alanda destek olmaya devam ediyoruz ve ciddi kronik hastalıklarla yaşayanlara hayat kurtaran ilaçlarımızı kesintisiz olarak tedarik etmeye odaklanıyoruz.


Çalışanlarımızla ilgileniyoruz

Çalışanlarımızın sağlık ve güvenliğini korumak için üretim dışındaki tüm çalışanlarımızdan evden çalışmalarını istedik. Bu olağandışı çalışma koşulları süresince çalışanlarımızın aktif kalmaları, dijital çalışma ortamına uyum sağlamaları ve yardım isteyebilmeleri için destek görmelerini sağlıyoruz.

Üretim tesislerimizde çalışan personel sayısını olabildiğince az tutmak ve önerilen sosyal mesafeleri korumak için önlemler alıyoruz. Yalnızca Covid-19 virüsünün sağlık açısından risk oluşturmadığı çalışanları işyerine çağırıyoruz.

 

Klinik çalışmalarda durum

Başlatmış bulunduğumuz tüm klinik çalışmaları sürdürüyoruz ve tamamlanmaya yakın olanlarda anlamlı gecikmeler öngörmüyoruz.

Hâlihazırda dünyanın dört bir yanındaki çalışma araştırmacılarıyla yakın diyalog içindeyiz. Süregelen hasta kabullerini durdurmak veya hastaların merkezlere ziyaretlerini en aza indirerek düzenli medikal tedavi ziyaretlerine denk getirmek için onların görüşlerine güveniyoruz.

Aynı zamanda çalışma takiplerinin gitgide zorlaştığını gözlemliyor ve bu duruma karşı en iyi çözümleri bulmak üzere ilgili çalışma merkezleri, araştırmacılar ve yetkilerle beraber çalışıyoruz. Sağlık sisteminin üzerindeki güncel yük karşısında hiçbir yeni çalışma başlatılmayacaktır.


Bize Ulaşın

Bu gibi zamanlarda bilgi karmaşası olabileceğini biliyoruz. Sağlık mesleği mensupları, hastalar, iş ortaklarımız ve başkaları için durumun açıklığa kavuşmasına yardımcı olmak istiyoruz. Sorularınız ve endişeleriniz için bize ulaşın.